Retro batoh Privilegium, kvalitní výrobek propojený s tvým příběhem
Také někdy rádi sníte o pohádkovém dobrodružství při cestování napříč českými krajinami? Sledujete české pohádky, kde se Honza vydal na túru do světa nebo tu – O statečném kováři, a říkáte si, jaké by to bylo také se takto vydat na cestu a nechat se „pohádkově“ unést. Jen tak si sbalit svůj retro batoh na cestu, vzít kámoše, koupit lístek na vlak a vydat se třeba jen na krátkou toulku přes víkend po Čechách.
Obsah:
Hlavní myšlenka české značky Privilegium
Vandrování, společenský fenomén, který přetrvává
Hlavní myšlenka české značky Privilegium
Při navrhování nových produktů je přesně toto náš směr, brát v potaz retro vzhled, připomínající mládí našeho dědy, aby byl výrobek věčný a vyrobený z kvalitních materiálů. Je nám totiž jasné, že pokud chce člověk proniknout myšlenkami na cestovatelské doby minulé, pomůže mu k tomu být obklopen takovými věcmi, které se dřív používaly. Víme však, že ne úplně všechny věci tehdejší doby by našli uplatnění v dnešní době. Ať už například kvůli váze, nepraktičnosti nebo nepohodlí. No, kdo by chtěl vyjít na túru v dřevákách nebo s proutěnou nůší na zádech místo batohu, to bychom asi sklízeli úsměvné pohledy od kolemjdoucích.
Chodívali i vaši prarodiče s proutěnou nůší do lesa?
Se značkou Privilegium chceme lidem při jejich toulkách krajinou předávat vzpomínky na dědečkovo mládí, chceme je co možná nejvíce myšlenkově přenést do pohádkového objevování nejen naší české krajiny. Zároveň ale vnímáme dnešní dobu, a proto při výrobě používáme i moderní materiály, aby si člověk to cestování s našimi produkty užíval a neproklínal nepohodlný nebo nepraktický výrobek.
Vandrování, společenský fenomén, který přetrvává
Vandrovalo se, vandruje se a vandrovat bude. Když takto vandrujeme my a potkáváme na cestách starší spoluobčany, vždy je milé si poslechnout pochvalu za to, že jejich koníček přežívá a dědí ho mladší generace.
Ještě víc nás hřeje u srdce, když máme možnost spolu posedět a poslechnout si jejich příběhy z vandrů a všimnout si vykouzleného úsměvu na jejich tváři, když z vašeho retro batohu náhle vytáhnete nějaký kus starší výbavy. Vždy jim to pomůže vzpomenout si na nějakou další historku, to je přesně to, když se o starších věcech říká, že mají duši.
Moderní věci tuto vlastnost ztrácejí, protože máme tendenci je hodně často nahrazovat novými. My se pak ochuzujeme o vzpomínky. Tyto věci s námi při cestách prožívají dobré i špatné, jsou nositelem těchto vzpomínek a při pohledu na ně, za nějaký čas, se nám tyto historky krásně vybavují a už se jen usmíváte a vzpomínáte na to, jak vám třeba ujel poslední vlak a vy museli přespávat na nádraží nebo byli nuceni jet stopem a při cestě jste se seznámili s fantastickým člověkem nebo jiné příběhy.
Tento retro batoh asi hodně procestoval, soudě podle nášivek.
Retro batoh Privilegium
Jak jsme již zmiňovali výše – při navrhování batohů Privilegium jsme chtěli na trh přijít s něčím, co tu ještě nebylo a jako fandové retro stylu bylo hned jasné, že se nějakou takovou cestou vydáme. Kladli jsme důraz na přírodní materiály (kůže, kov, plátno) propojené s moderními prvky (nepromokavost, prodyšnost, vzhled) a kvalitní zpracování – to byl jeden z hlavních důvodů, proč vyrábět v České republice, abychom měli dohled nad kvalitní výrobou, mohli celkem pohotově reagovat na různé nesrovnalosti při výrobě a rychle aplikovat případné změny.
„Chceme lidem nabízet takové produkty, které budou vlastnit desetiletí, ne-li déle, aby byli vzpomínky na své vandry uchovány v jedné věci a při pohledu na ní zavzpomínali,“ říká Jan Tomeš, zakladatel české značky Privilegium
Jan Tomeš, zakladatel české značky Privilegium
„Jsem dobrodruh v osobním životě i v pohybu kdekoliv venku. K pohybu v přírodě jsem vždy našel ve skříni vše potřebné, abych mohl vyrazit za jakýmkoliv cílem. Jediné, co mi chybělo, byl pořádný a kvalitní batoh, ze kterého bych cítil cestovatelské emoce a splňoval svým zpracováním požadavky, za kterými jsem si pevně stál. Rady a pomoc mnohých řemeslníků mi pomohlo začít s výrobou českých retro batohů, jež se poctivě snažím vyrábět už několik let.
Dnes se těším ze své práce a pozitivních ohlasů všech, kteří si mé batohy zakoupily.“
Značka Privilegium dnes šije oblečení na míru v outdoorovém retro stylu, jak pánské, tak i dámské, dále vyrábí základní vybavení do přírody z pravé kůže (čutora, opasek, šle, kapsa na opasek a další), vše v jednom odstínu barvy kůže a jednotném retro stylu, takže vám vybavení bude k sobě hezky ladit:
Oblečení na míru, vybavení do přírody z pravé kůže, a především retro batoh, to je česká značka Privilegium.
Prvními batohy Privilegium jsou retro batohy ISAR a MUHU, které se šijí dodnes. Oba batohy se ručně šijí v Karlových Varech, zakoupením těchto batohů tedy podporujete poctivé české řemeslníky. Na první pohled je vidět, že jsou šité opravdu kvalitně, k jejich zničení by se musel člověk opravdu snažit. My se teď podíváme na každý zvlášť a začneme tím menším.
Retro batoh Isar 20 l
První věc, která vás na batohu hned zaujme, je pořádný kus kožené klopy, přes kterou vedou dva popruhy pro přivázání části vaší výbavy, třeba ponča nebo celty. Další část, která na batohu dominuje, je její dno. To je totiž ušito z jednoho kusu pravé kůže, díky tomu se dno neprodře. Zevnitř je na dně plátno s PVC zátěrem, takže se nemusíte obávat navlhnutí vaší výbavy. V této části je batoh opravdu silný, nemusíte se obávat přenášet skleněnou láhev na dně batohu, navíc hezky drží tvar, batoh se vám jen tak nepřekutálí, ale bude hezky sedět a čekat na obsloužení.
Co vás určitě zaujme jsou postranní kapsy, u kterých se díky provázku dá krásně regulovat jejich objem. Buď kapsy nevyužijete – kapsu tedy zcela zavážete a nebudete o ní zavazet nebo jí využijete jen z části, například pro přenos dvoulitrové láhve (ano, kapsa pojme více než dvoulitrovou lahev) anebo jí úplně rozvážete, vložíte do ní třeba tří sezónní spacák a brzdičkou na provázku dotáhnete. U jiných tipů batohu se stává to, že vám postranní kapsa ubere část prostoru v hlavním prostoru, tady je kapsa šitá tak, že se rozšíří do strany a vůbec nezasahuje dovnitř batohu.
Když byla řeč o kapsách, tak tu máme ještě jednu vychytávku v podobě malé kapsy připínací na přední část batohu. Tu si lze kdykoliv odepnout, vložit do ní peníze, doklady, mobil a vzít s sebou.
Popruhy jsou šité opět z kůže a na její vnitřní straně jsou opatřeny kusem bílé látkové plstě pro pohodlnější nošení, tak jak se to dělávalo u starších krosen za dob Československa. Délku popruhů si lze samozřejmě regulovat pomocí kovových přezek. Nad popruhy je přišité velké kožené poutko pro snadné přenášení v ruce.
Toto je menší model s hlavní komorou o objemu 20 l (42x15x28 cm), je tedy vhodnější pro jednodenní výlety nebo pro vaší drahou polovičku. Uvnitř batohu je na zádech menší kapsa na zip pro ploché věci (typově mapa, blok, kniha, čokoláda v plechovce, nůž) a hlavní komora. Ta má nahoře vázání s brzdičkou pro uzavření.
Retro batoh Muhu 35 l
Jeho větší bratr s názvem Muhu disponuje objemem 35 l (50x17x35 cm), svým rozměrem je vhodnější na vícedenní čundrácké výpravy, ideální pro víkendový pobyt v přírodě. Když jsem poprvé balil tento batoh, právě na třídenní vandr do Českého švýcarska, tak mě překvapil svým objemem, jako by byl ten batoh nafukovací. Na první pohled na to ale nevypadá, je to díky promyšlenému designu.
Stejně jako u batohu Isar jsou i zde úplně stejně řešené objemné postranní kapsy. Jakmile je člověk nevyužije, stáhne je provázkem a nepřekáží a další prostorná kapsa je na přední straně batohu. Je skrytá pod dlouhou klopou a když jí nevyužíváte, máte jí staženou a schovanou. Proto se při pohledu na batoh zdá rozměrově stejný jako menší Isar.
Veškeré základní vybavení, jako je spacák, karimatka a přístřešek s příslušenstvím, jsem zabalil do hlavní komory. A ještě zbyl prostor pro ešus s vařičem, litrovou čutoru a vlněný svetr s čapkou. Do přední kapsy jsem si pak zabalil takové ty drobnosti, nůž, baterku, občerstvení a hygienické potřeby. A ještě mi půlka prostoru v této kapse zbyla ???? Do postranní kapsy jsem zabalil petrolejovou lampu a druhou postranní kapsu jsem nevyužil vůbec, takže paráda.
Na klopě jsou přišité ještě dva popruhy pro upevnění další části výstroje + je tam poutko, myšleno pro sekeru, tu bych dal do zbývající postranní kapsy. Takže tento batoh se svými „skrytými“ rozměry nabízí svému majiteli obdivuhodný objem.
Někdo by mohl namítat na absenci zádového polstrování. Pokud si však člověk zabalí do hlavní komory právě jen ty měkké věci (spacák, karimatka, celta…), tak mu do zad nemůže nic tlačit.
Závěrem
Na batozích oceníte především jejich robustnost. Ano, jsou pocitově malinko těžší než modernější krosny, ale u nich si také dáváte pozor na hrubší zacházení, typické je to u plastových přezek, které vás mohou na túře nechat ve štychu, když se při utahování popruhů na zádech ulomí nebo si u nich časem prošoupete tenké dno. Nebojím se tvrdit, že retro batoh značky Privilegium vám vydrží na celý život a na to byl také kladen důraz při jeho návrhu. Proč? Protože si chceme vybavit ty chvíle strávené s ním, ale nejen s tímto batohem, s čímkoliv jiným, když budeme každé dva roky pořizovat jiné, náhradní vybavení, tak nám tyto vzpomínky mohou zmizet.